Президент Украины Виктор Ющенко применил право вето к Закону Украины №1032-V от 17 мая 2007 года «О внесении изменений в статью 14 Закона Украины «О статусе народного депутата Украины», проголосованному Верховной Радой Украины 29 мая 2007 года.

ПРОПОЗИЦІЇ

до Закону України «Про внесення змін до статті 14 Закону України «Про статус народного депутата України»

Закон України від 17 травня 2007 року «Про внесення змін до статті 14 Закону України «Про статус народного депутата України», проголосований Верховною Радою України 29 травня 2007 року, не може бути підписаний з таких підстав.

Закон передбачає розширення прав народного депутата України щодо участі у роботі тимчасових комісій Верховної Ради України шляхом надання йому можливості брати участь одночасно у роботі однієї тимчасової спеціальної та однієї тимчасової слідчої комісії. При цьому пропонована редакція частини другої статті 14 Закону України «Про статус народного депутата України» передбачає зазначене право для народного депутата України, який не входить до складу депутатських фракцій.

У зв'язку з цим слід зазначити, що за пунктом 6 частини другої, частиною шостою статті 81 Конституції України невходження народного депутата України, обраного від політичної партії (виборчого блоку політичних партій), до складу депутатської фракції цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або вихід народного депутата України зі складу такої фракції є підставою для дострокового припинення його повноважень. Таким чином, Конституція України закріплює належність кожного народного депутата України до відповідної фракції не як його право, а як конституційний обов'язок. Ураховуючи, що згідно з Законом України «Про вибори народних депутатів України» вибори народних депутатів України здійснюються за пропорційною системою – обрання депутатів виключно за виборчими списками кандидатів у депутати від політичних партій, виборчих блоків політичних партій, – положення Закону, що надійшов на підпис, яким фактично передбачається можливість невходження народного депутата України до складу депутатської фракції, не відповідає Конституції України.

У зв'язку з зазначеним пропоную статтю 1 Закону, що надійшов на підпис, викласти у такій редакції:

«1. Внести до статті 14 Закону України «Про статус народного депутата України» (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 42, ст. 212) такі зміни:

1) частину першу викласти у такій редакції:

«1. Народний депутат за погодженням з відповідною депутатською фракцією може бути обраний членом одного комітету Верховної Ради України і бути одночасно членом однієї тимчасової слідчої та однієї тимчасової спеціальної комісії. При цьому Верховна Рада України забезпечує пропорційне обрання народних депутатів до складу відповідних комітетів»;

2) частину другу виключити».

Водночас пропоную доповнити Закон, що надійшов на підпис, положеннями, які б передбачали приведення у відповідність із вимогами Конституції України й інших норм Закону України «Про статус народного депутата України» (наприклад, частин п'ятої та шостої статті 13 чинного Закону, за якими народний депутат України має право вільно вийти зі складу депутатської фракції або не входити до жодної зареєстрованої депутатської фракції, статей 6, 13, 14, 18, 24 та 28 щодо участі народних депутатів України у роботі депутатських груп). 

Президент України Віктор ЮЩЕНКО

Представлять предложения Президента Украины во время рассмотрения указанного Закона на пленарном заседании Верховной Рады Украины будет Представитель Президента Украины в Верховной Раде Украины Р. Зварич.