Главная "кадровая новость" этой недели - спикер Арсений Яценюк подал в отставку. Эксклюзивное интервью Арсения Яценюка.

- Добрий вечір, Арсеній Петрович. Цього тижня розпалася коаліція. Коаліційною угодою передбачено, що спікер і прем'єр мають піти у вдставку. Ви свою частину домовленостей виконали. На вашу думку, чи виконає їх премєр ?

Яценюк: Це повинно бути справою кожного політика. Існує такий термін - "політична відповідальність". Я хочу залишатися чесною людиною. Основне - це людяність. Не вважайте, що мій крок має спровокувати когось на аналогічні дії. Це справа кожного окремо взятого політика.

- Чи передбачено щось коаліційною угодою - що робити, якщо хтось її не виконає ?

Яценюк: Коаліційна угода - це політична угода. Юридичних наслідків не настає. Мова зараз іде не в юридичній площині. Мова іде в політичній площині. Якщо буде нова коаліція - то на яких ідеологічних коаліціях вона сформована, хто буде в уряді, хто буде керівником уряду, хто буде спікером українського парламенту. Так що зараз треба говорити про політичну а не юридичну мотивацію

- Складається враження, що вся політична ситуація точится навколо коаліції, коаліційної угоди, і чи не здається вам, якщо людина, яка ставить свій підпис під коаліційною угодою, потім не дотримується своїх домовленостей. Це свого роду форма політичної брехні, це вводить в оману людей ?

Яценюк: Час політичної брехні рано чи пізно завершується. І та якість, що називається "чесний політик" - буде в ціні. Як в українців, так і серед політичного істеблішменту. Є дуже хороша приказка - кажуть, що німб дуже добре виглядає на рогах у диявола. Думаю, що це той принцип, якій не поділяють українці. Нам треба бути чесними і відвертими. Якщо прийнято рішення щодо того, що коаліція розвалилася, то це треба довести до логічного кінця. Сформувати нову коаліцію. І піти по новому процесу, - в тому числі і кадрових призначень.

- Політичні експерти кажуть, зараз БЮТ не вигідно іти на вибори. тому що це може загрожувати втратою прем'єрского крісла. Вони відзначають падіння рейтингів. Це повязано зокрема з не виконанням коаліційної угоди?


Яценюк: Рейтинги - не плинна величина. Я не знавець рейтингів. Я взагалі не орієнтуюся на рейтинги. Я важко вірю у демократичну коаліцію в новому-старому форматі. Це було б дуже добре. Але така коаліція може сформуватися тільки на новій коаліційній базі. Це має бути угода на три сторінки, з прописаними чіткими зобовязаннями. І механізмами реалізації. Другий пункт - я не виключаю, що може бути сформована інша коаліція. І сьогодні ті голосування, які у є у ВР, чітко зазначають, що БЮТ і ПР синхронного голосують. Однак таке голосування повинно бути легітимізоване, через формування коаліції, через формування нового складу уряду, через формування керівних органів ВР. Це також конституційний шлях. І якщо це буде зроблено в конституційній процедурі - це вихід. Та важко зрозуміти, яка ідеологічна основа такої коаліції? Що розповідати? Логічно такий крок не можливо пояснити. Але імпульсивно такий крок може бути зроблений. Виникає питання - чи надовго? І третій варіант - який я чув по телевізору - це дострокові парламанетські вибори. Я не вважаю їх кризою. Але це ще один шанс для демократії.

- Коли ви подали у відставку, політики деякі сказали, що ви просто маєте запасний аеродром, це новий політичний проект, який ви можете очолити це реалії чи це чутки?

Яценюк: Необхідно почати с того, що це було моє самостійне рішення. Я вважаю, що це повинно було відбутися в Україні. Це перший випадок у історії незалежності України.

Що стосується політичного проекту, то я сьогодні можу вам відверто сказати, що це також моє особисте рішення, я приняв це рішення.


Так політичний проект буде, це не проект виключно Арсенія Яценюка, це проект ідеї, ідеї сильної і демократичної держави. Для мене демократія не хаос, для мене демократія це закон і порядок, для мене демократія - це відсутність монополії на владу в Україні.

- Це правда, що до вашого нового особистого проекта ви мали розмови з паном Ренатом Ахметовим?


Яценюк: Це неправда. Якщо я почну будувати новий політичний проект на тому чи іншому одному бізнесмені, дуже шановному, до речі, бізнесмені, це - переформатована стара політика, я в такі ігри не граю.

- Хто ті люди з якими ви маєте будувати свій політичний проект?


Це українці, ці люди українці. Не важливі номера, якщо ми будемо орієнтуватися - перший, другий чи третій номер, це знову буде новий технологічний проект, важливою є підтримка людей знизу, щоб люди в Україні почули, підтримали і пішли, пішли за новим, пішли за реформою, і пішли за сильною і заможньою державою.

- Це правда що перемовини до своєї команди ви ведете з нинішнім секретарем РНБО Раїсою Богатирьовою?

Яценюк: При всій повазі до Раїси Василівни, вона знаходиться в іншій політичній конструкції, я думаю що вона абсолютно легко може претендувати на самостійний політичний проект.

- У світлі того, що ви готуєте свій політичний особистий проект, чи готові ви до негативних наслідків цих ваших ініціатив?

Яценюк: Треба чітко зрозуміти, що цією ідеєю мало хто захоплений з сучасного політичного істеблішменту. Тому я переконаний, що в найближчий час я і українці дуже багато нового дізнаються, в тому чеслі і особисто про мене. В лапках про мене. Я готовий до "чорного" піару, абсолютно готовий і не буду застосовувати ті самі технології до своїх політичних конкурентів.