Депутаты городского совета сегодня на сессии утвердили обращение городского совета к Премьер-министру Украины Юлии Тимошенко.

В нем говорится о немедленном решении вопроса компенсации в полном объеме потерь доходов ХКП «Горэлектротранс» от перевозки отдельных категорий граждан, которым в соответствии с действующим законодательством Украины предоставлено право льготного проезда.

Необходимость принятия такого решения связана с нерешением на государственном уровне с 2006 года вопроса компенсации в полном объеме потерь доходов предприятий транспорта от перевозки льготных категорий граждан, что привело к критическому финансовому состоянию ХКП «Горэлектротранс», массовым акциям протеста работников этого предприятия с остановкой электротранспорта, а также с целью устранения оснований возникновения негативных социальных последствий, стабилизации работы городского наземного электрического транспорта, обеспечения безопасности пассажирских перевозок. 


ПРОЕКТ ЗВЕРНЕННЯ Харківської міської ради до Прем'єр-міністра України Тимошенко Ю.В.

Вельмишановна Юліє Володимирівно!

Харківська міська рада звертається до Вас з проханням уважно розглянути питання системних проблем по вирішенню загальнодержавних питань щодо підтримки комунальних підприємств та не виконано жодної обіцянки щодо компенсації в повному обсязі втрат доходів підприємств пасажирського транспорту від перевезення окремих категорій громадян, яким державою надано пільги. 

Існуюча ситуація призвела до того, що органи місцевого самоврядування залишилися сам на сам з проблемами, вирішення яких можливе лише на державному рівні. 

Відповідно до ст.116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує 
проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики, а також політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту. На Уряд покладено розроблення проекту закону про Державний бюджет України і забезпечення виконання Державного бюджету України. 

Державною програмою розвитку міського електротранспорту на 2007-2015 роки, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2006 року №1855, передбачено пріоритетний розвиток міськелектротранспорту та забезпечення беззбиткової роботи його підприємств. 

Згідно із Законом України «Про міський електричний транспорт» державна політика у сфері міського електричного транспорту проводиться на засадах доступності транспортних послуг для усіх верств населення, беззбиткової роботи перевізників тощо. 

Харківське комунальне підприємство «Міськелектротранс» забезпечує перевезення мешканців та гостей м. Харкова, серед яких питома вага пасажирів пільгових категорій складає 55% від загального обсягу пасажироперевезень міським наземним електротранспортом. 

Саме міський наземний електричний транспорт здійснює надання соціально значущих послуг. Перебої в його роботі негативно відбиваються, в першу чергу, на життєзабезпеченні соціально незахищених верств населення. 

Ситуація, яка склалася на даний час на ХКП «Міськелектротранс». вимагає негайного втручання Уряду, в повноваженнях якого забезпечення виконання передбачених законодавством зобов'язань держави перед місцевими бюджетами. 

Головною причиною скрутного фінансового стану, в якому опинилося ХКП «Міськелектротранс», є не вирішення до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України питання компенсації у повному обсязі втрат доходів підприємств пасажирського транспорту від перевезення окремих категорій громадян, яким державою надано пільги. 

Динаміка обсягів компенсацій за перевезення пільгового контингенту доводить те, що, починаючи з 2006 року, сума компенсації з державного бюджету постійно зменшується: 

- за 2006 рік - 69840,7 тис. грн., з яких відшкодовано 18516,4 тис. грн. або 26,5%;
- за 2007 рік - 86318,1 тис. грн., з яких відшкодовано 18961,6 тис. грн. або
22%;
- за 2008 рік - 114738,9 тис. грн., з яких відшкодовано 22926,6 тис. грн. або 20%;
- за 2009 рік - 192955,2 тис. гри., з яких передбачено на відшкодування 23759,4 тис. грн. або 12,3%. 

Внаслідок цього ХКП «Міськелектротранс» має постійну заборгованість по виплаті заробітної плати, по обов'язковим відрахуванням в бюджети усіх рівнів, платежам за енергоресурси. Відсутні кошти на підтримку у належному стані рухомого складу, що безпосередньо пов'язано з безпекою перевезення пасажирів. 

Незважаючи на неодноразові звернення виконавчих органів Харківської міської ради та комунального підприємства до Міністерства з питань житлово-комунального господарства, Міністерства фінансів України та Прем'єр-міністра України, питання збільшення субвенції дотепер не вирішено. Від урядовців отримано лише формальні відповіді. 

Виконавчим комітетом Харківської міської ради 22.07.2009 року направлені звернення до Міністерства з питань житлово-комунального господарства та Міністерства фінансів України з приводу збільшення субвенції на компенсацію втрат доходів підприємств пасажирського транспорту від перевезень пасажирів пільгових категорій. Звернення з цього приводу до Міністерства фінансів України направлено і Головним управлінням житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури Харківської обласної державної адміністрації. До теперішнього часу відповідь не отримано. 

Враховуючи над важливіше значення підприємства для забезпечення життєдіяльності міста, Харківською міською радою, починаючи з 2006 року, вживалися та продовжують вживатися усі можливі заходи щодо підтримки ХКП «Міськелектротранс». 

Для забезпечення стабільної роботи і безпечних пасажироперевезень, зменшення соціальної напруги Харківська міська рада примушена брати на себе додаткові витрати та виділяти кошти на фінансову підтримку ХКП «Міськелектротранс». У 2006 році було виділено - 43600 тис. грн., у 2007 році - 66689,69 тис. грн. 

У 2008 році виконавчим комітетом Харківської міської ради було прийняте рішення «Про встановлення тарифу на послугу з перевезення пасажирів і багажу в міському наземному пасажирському електричному транспорті (трамваї і тролейбусі)», яким з метою соціального захисту населення тариф на послугу з перевезення пасажирів і багажу в міському наземному пасажирському електричному транспорті (трамваї і тролейбусі) встановлений на рівні 0,75 грн. за одну поїздку при економічно обґрунтованих видатках підприємства на цю послугу у розмірі 1,0 грн. 

Різниця між тарифом на послугу з перевезення пасажирів і багажу та економічно обґрунтованими видатками на цю послугу була компенсована ХКП «Міськелектротранс» за рахунок коштів міського бюджету м. Харкова. 

Рішенням 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 10.09.2008р. №246/08, відповідно до Програми сприяння безпечної життєдіяльності в сфері соціального захисту населення м. Харкова на 2007-2010 роки, затверджено Положення про відшкодування видатків ХКП «Міськелектротранс» на надання додаткових соціальних гарантій (право пільгового проїзду в міському наземному пасажирському електротранспорті) учням загальноосвітніх, навчально-виховних закладів м. Харкова.
У 2008 році фінансова підтримка з міського бюджету м. Харкова ХКП «Міськелектротранс» склала 101500,0 тис. грн. За 9 місяців 2009 року підприємство з міського бюджету отримало 42300,0 тис. грн. 

На відшкодування вартості місячних проїзних квитків учням загальноосвітніх навчальних закладів міста у 2009 році з міського бюджету виділено 2700 тис. грн.
Незважаючи на щорічну фінансову підтримку ХКП «Міськелектротранс» з міського бюджету, підприємство не має можливості самостійно вирішити фінансові проблеми, у зв'язку з чим вимушено брати кредити. 

З метою збільшення доходів підприємства, виконавчим комітетом Харківської міської ради було прийняте рішення від 15.04.09р. № 183 про встановлення тарифу на послугу з перевезення пасажирів і багажу у міському наземному пасажирському електричному транспорті (трамваї та тролейбусі) на рівні 1,00 грн. за разове перевезення одного пасажира або одного місця багажу. 

У зв'язку з такою ситуацією 28 вересня 2009 року за рішенням зборів представників трудового колективу ХКП «Міськелектротранс» була проведена акція протесту - повна зупинка електротранспорту міста протягом доби, внаслідок чого була обмежена транспортна доступність для півмільйону громадян. 

Учасники акції протесту попередили про проведення безстрокової акції у разі не вирішення питань компенсації втрат доходів від перевезення громадян на пільгових умовах. 

Враховуючи надзвичайно важливе значення ХКП «Міськелектротранс» для забезпечення життєдіяльності міста, з метою стабілізації роботи міського наземного електричного транспорту, звертаємось до Вас, вельмишановна Юліє Володимирівно, з питанням невідкладного вирішення проблеми відсутності компенсації в повному обсязі втрат доходів ХКП «Міськелектротранс» від перевезення окремих категорій громадян, яким відповідно до чинного законодавства України надано право пільгового проїзду.
Про результати розгляду звернення просимо повідомити Харківську міську раду у найкоротший термін для подальшого інформування територіальної громади міста.Звернення схвалено рішенням 36 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 30.09.2009 року